Epicentrum

Matematyki

Całkowicie

Kwadratowej,

czyli

Sławomir Dziugieł w służbie
Królowej Nauk
na dworze
w Poświętnem k/Wołomina.

Nil od wieków stanowi linię życia Egiptu.

To tutaj narodziły się początki matematyki jako dziedziny naukowej.

Najważniejszym wydarzeniem w rolniczym kalendarzu Egipcjan był wylew Nilu.

Wtedy rozpoczynał się nowy rok.

Egipcjanie potrafili zapisywać, co działo się w ciągu pewnych okresów.

Aby opracować taki kalendarz, trzeba umieć policzyć,

ile dni upłynęło pomiędzy fazami Księżyca, albo między dwoma wylewami Nilu.

Zapisywanie powtarzających się schematów w ciągu roku było istotne dla rolnictwa.

 

(z filmu dokumentalnego "Historia matematyki")

Konkursy Dziuglaka

2003 - ...

Klub Miłośników Gier Planszowych

CZUJ MÓZG!

2007 - ...

FEST CLASS

(festiwal klas)

1998-2018

GROSZEK

gazetka szkolna

1993-1995

OLIMPIADA

szkół podstawowych

2003-2009

DZIEŃ DZIECKA

1996-2018

BIWAKI
W GROSZKACH

1996-2014

LELEWEL POŚWIĘTNE

1996-2012

KWADRATURA KOŁA

2004-2007

 

Konkursy Dziuglaka

 

Autorskie gry i zabawy matematyczne, najczęściej w formie rywalizacji między klasami z bardzo atrakcyjną pulą nagród. Smaczku konkursom dodaje publikowanie na bieżąco wyników oraz możliwość dodawania komentarzy na Facebooku. Zwycięzcy trafiają na zbiorczą listę laureatów.  

 

 

 

Konkursy Dziuglaka tworzą przestrzeń do współpracy oraz są zachętą do pomocy koleżeńskiej, a ich różnorodność daje szanse wykazania się praktycznie każdemu.

 

 

Klub Miłośników

Gier Planszowych

CZUJ MÓZG!

 

Zajęcia pozalekcyjne, odbywające się od grudnia 2007 r. co tydzień po jednej godzinie w roku szkolnym oraz okazjonalnie spotkania w wakacje, ferie oraz inne dni wolne od szkoły, trwające po kilka godzin!

 

 

Uczestnicy z proponowanych tytułów wybierają grę dla siebie. W zależności od gustu, mogą wybrać grę strategiczną, logiczną, ekonomiczną, zręcznościową czy po prostu familijną. Od rodzaju gry zależy interakcja przy danym stoliku. Z każdej rozgrywki gracze zdobywają punkty, za pomocą których konkurują z sobą, mogąc to obserwować w sporządzanej na bieżąco tabeli graczy. Na koniec semestru najlepsi gracze nagradzani są interesującymi planszówkami oraz różnymi gadżetami.

Za to na okazjonalnych spotkaniach na stolikach pojawiają się bardziej skomplikowane gry, gdyż pozwala na to czas. Wielką atrakcją jest możliwość zagrania z najlepszymi graczami z poprzednich lat, którzy swoją obecnością uświetniają te spotkania. Wówczas nagrody na koniec są rozlosowywane między uczestników.

Zajęcia z grami planszowymi odbywają się do dziś.

 

   

Fest Class

 

Impreza muzyczna wykraczająca poza zwykły konkurs karaoke. Występy klasowe są wzbogacane o choreografię oraz w niektórych przypadkach wykonywaną na żywo muzykę. Laureat otrzymuje statuetkę Grand Prix Festiwalu.

   

 

Jest tylko jedna zasada Festiwalu Klas - śpiewamy na żywo. Reszta to już inwencja twórcza wykonawców. Dowolny jest dobór piosenki oraz podkładu muzycznego czy akompaniamentu. Na scenie reprezentować klasę może zarówna jeden uczeń jak i zespół wieloosobowy. Tradycją imprezy jest też specjalny występ z udziałem nauczycieli.  

 

 

Gazetka szkolna

GROSZEK

 

Spotkania dziennikarskie odbywające się w Szkole Podstawowej w Nowych Groszkach, których efektem było 20 numerów gazetki szkolnej "Groszek".
Pisemko było składane na maszynie do pisania i powielane na kserokopiarce przez zaprzyjaźnionego rodzica. 

 

 

Nad gazetką pracował zespół redakcyjny pod wodzą redaktora naczelnego. Młodzi redaktorzy relacjonowali życie szkoły, przeprowadzali wywiady z ciekawymi ludźmi, pisali felietony oraz korespondowali ze znanymi osobistościami, np. z Jurkiem Owsiakiem.  W pewnym okresie została również nawiązana współpraca z sąsiednią szkołą z Bojmia, i wówczas "Groszek" wzbogacił się o wkładkę przygotowywaną przez redakcyjnych przyjaciół.

Gazetka "Groszek" była pierwowzorem "Stuk Puka".  

 

 

Olimpiada Szkół Podstawowych

 

Impreza sportowa dla szkół podstawowych z gminy Poświętne: Międzyleś, Nowe Ręczaje, Poświętne, Turze, Wólka Dąbrowicka, Zabraniec, firmowana przez Wójta Gminy oraz miejscowe gimnazjum, odbywająca się
co roku w czerwcu.

 

 

 

Na zawody składały się biegi dziewcząt (ok. 600 m) i chłopców (ok. 1000 m) oraz tor przeszkód dla par mieszanych, a także gry zespołowe - zbijak dla dziewcząt i piłka nożna dla chłopców. Przyznawano nagrody indywidualne, a te składały się również na klasyfikację drużynową. Puchar Wójta Gminy Poświętne przez cztery pierwsze lata zdobywała SP Poświętne, by w piątej edycji uznać wyższość najmniejszej szkoły w gminie - SP Turze.    

Olimpiadzie często towarzyszyły prestiżowe mecze towarzyskie dorosłych, jak np. nauczyciele vs. pracownicy gminy.
Impreza z założenia autora miała charakter integracyjnego dla całego środowiska gminnego, tych młodych i tych starszych.

 

 

Dzień Dziecka

 

Odbywająca się z okazji 1 czerwca impreza rozrywkowa, z bogatą i różnorodną ofertą, tak aby każdy mógł znaleźć dla siebie coś, co lubi.

 

Z kolejnymi edycjami zaczęła uchodzić za kultową, doczekawszy się motta "bo To Jest Nasza Tradycja!"        
 

 

 

 

Scenariusz 1 czerwca ulegał niewielkim zmianom. Do najważniejszych punktów programu należał "Konkurs Popularności", "Fest Class", "Turniej Piłkarski" oraz rozpoczynające imprezę - "Kalendarium", w którym prowadzący Sławomir Dziugieł i Paweł Burek opowiadali o wydarzeniach z roku urodzenia najstarszych uczniów szkoły, serwując słuchaczom zagadki i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. 

 

Próba ingerencji dyrektora szkoły w 2018 w program imprezy, utrwalony przez lata i wzbudzający ogromne zainteresowanie, doprowadziła do protestów ostatniego rocznika klas gimnazjalnych i stała się powodem do odejścia ze szkoły Sławomira Dziugła - pomysłodawcy Dnia Dziecka.

 

 

Biwaki
w Groszkach

 

Wyjazdy z noclegiem do szkoły w Nowych Groszkach, urokliwie położonej, pod lasem w niedalekim sąsiedztwie rozległych stawów rybnych.

 

 

 

Trasa zaczynała się w piątek marszrutą od stacji kolejowej Sosnowe (4 km), a kończyła w sobotę na stacji kolejowej Grodziszcze Mazowieckie (4,5 km). Wiodła przez piękne tereny na styku dwóch powiatów mińskiego i siedleckiego. To co było pomiędzy, odbywało się w bazie jaką stanowiła przepiękna mała szkółka (dziś już nie funkcjonująca) w Nowych Groszkach, z przeszklonym pokojem nauczycielskim, ogromną mapą świata na korytarzu oraz salką gimnastyczną na piętrze, co wszystko stanowiło sentymentalny powrót Sławomira Dziugła, rozsmakującemu się w zawodzie przez pierwsze dwa lata.

Pobyt w Nowych Groszkach wypełniały kolejno: grupowa pielgrzymka do miejscowego sklepu spożywczego (3 km - tam i z powrotem inną trasą), mecze piłki nożnej, gry i zabawy na salce gimnastycznej, ognisko, nocne opowieści, gry planszowe oraz nieprzespana noc...         

 

 

Lelewel Poświętne

 

Od 2000 roku ze statusem stowarzyszenia jako Ludowy Uczniowski Klub Sportowy, czyli LUKS Lelewel Poświętne, wcześniej pod nazwą Podstawowa Poświętne.

Reprezentacja piłkarska, najpierw szkoły podstawowej, później gimnazjum, w Poświętnem.

 

 

 

 

Największe sukcesy piłkarze selekcjonera Dziugła odnosili w latach 1998-2002. Występowali na turniejach Sokolik w Siedlcach, Co słychać? w Mińsku Mazowieckim, Coca Cola Cup oraz zawodach rejonowych i powiatowych w Wołominie.

Historycznym pierwszym występem pozaszkolnym był I. turniej piłkarski tygodnika "Co Słychać?" rozgrywany na hali w jednostce wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Wówczas chłopaki występując po raz pierwszy na hali, otarli się o podium, zajmując ostatecznie 4. miejsce.

Niezapomniany był triumf w Tłuszczu w turnieju rejonowym oraz 2. miejsce w "Sokoliku" w Siedlcach na prawie sto drużyn.  

  

 

Kwadratura Koła

 

Powiatowa Liga Matematyczna.
Multimedialny konkurs dla szkół gimnazjalnych wymyślony przez duet matematyków Dariusza Kulmę i Sławomira Dziugła, odbywający się w GM2 w Mińsku Mazowieckim.
   

 

 

 

 

 

 

 

W każdym konkursie uczestniczyło około 30 gimnazjów, reprezentowanych przez trójkę uczniów (pierwszo-, drugo- i trzecioklasistę). Edycja składała się z czterech przyjazdów. Suma punktów decydowała o zwycięstwie szkoły i rozdzieleniu obfitej puli nagród. Cała oprawa, z zadaniami, wynikami oraz towarzyszącym tłem muzycznym była realizowana przez Pawła Burka, zasiadającego za konsolą sprzętu multimedialnego, a ogromne emocje związane z rywalizacją i towarzyszący im stres, tylko w sobie znany sposób Małgorzata Zakrzewska i Renata Mroczkowska zamieniały w atmosferę baśniowości. Każdy uczestnik "Kwadratury Koła", bez względu na wynik, mógł się przekonać, jak wielką frajdę może dawać obcowanie z matematyką, zwłaszcza w tak przyjaznych progach GM2.          

 

 

Stuk Puk

 

Gazeta szkolna wydawana przez zespół redaktorów, w skład którego wchodzili uczniowie, nauczyciele, absolwenci oraz zasłużone osobistości gminy.  
   

 

Na stronicach "Stuk Puka" można było przeczytać o bieżących wydarzeniach ze szkoły w Poświętnem oraz ze szkół sąsiednich, a także informacje z Urzędu Gminy czy parafii. Znajdowały się stałe rubryki rozrywkowe, sportowe, edukacyjne, konkursy z nagrodami. Zespół redakcyjny również inicjował wiele imprez kulturalnych. Tych prawie 50 numerów gazety "Stuk Puk" może dziś służyć jako kronika szkoły i gminy Poświętne swoich czasów.           

 

 

 SŁAWOMIR DZIUGIEŁ 

przedstawia swoje patenty